20.05.2024

Ob 120 obletnici podjetja: Odprta vrata za novinarje in vpogled v tradicijo podjetja

Ob letošnji 120. obletnici delovanja podjetja smo odprli vrata novinarjem. Na sprehodu skozi tovarno so se seznanili s proizvodnjo Štajersko prekmurskega bučnega olja nekoč in danes, laboratorijem, kjer izvajamo analize kakovosti in varnosti, ter izdelki, ki so jih lahko tudi pokusili.

Bogata tradicija proizvodnje bučnega olja v Slovenski Bistrici sega v leto 1904, ko je Albert Štiger ustanovil podjetje za predelavo bučnega olja na obrtniški način. Podjetje se je takrat imenovalo Tovarna bučnega olja Albert Štiger Slovenska Bistrica. To je bil začetek delovanja podjetja ‘Tovarna olja Gea’.

Proizvodnja Štajersko prekmurskega bučnega olja se je sicer začela že v 18. stoletju, takrat je začela obratovati prva stiskalnica bučnih semen na Štajerskem. Štajersko prekmursko bučno olje je postalo nepogrešljiva sestavina štajerskih in prekmurskih kuhinj. Olje ima značilen vonj in okus po praženih semenih ter značilno rjavozeleno barvo. Njegova uporaba se je razširila po vsej Sloveniji in tudi izven nje.

Še danes po stari recepturi

Predelava bučnih semen v Štajersko prekmursko bučno olje še vedno sledi tradicionalnemu postopku po receptu iz sredine 18-ega stoletja, a v skladu z najzahtevnejšimi standardi.

Predelava bučnic v Štajersko prekmursko bučno olje  pričnemo s prevzemom bučnic golic, nato sledi priprava surovine, bučnih semen, ki imajo odločilen vpliv na kakovost izdelka. S ščetkanjem semen odstranimo voskasto povrhnjico, spihamo in odstranimo vse primesi, kot so ostanki buč, prah, kamenje in listje. Očiščena semena zmeljemo in v ustreznem razmerju dodamo vodo in sol.

Tako pripravljeno grobo moko nato, ob stalnem mešanju, pražimo v pražilnih ponvah pri temperaturi do 120 stopinj Celzija. Praženje traja približno 60 minut vse do nastanka peščene mase rjavo zelene barve, z vonjem po orehih. Praženje pomembno vpliva na okus in vonj, ki sta značilna za bučno olje.

V olju so po stiskanju prisotni drobni delci mletih semen, ki povzročajo motnost olja. Zato olje po stiskanju dva do tri tedne skladiščimo v cisternah, da se olje naravno useda in da se izločijo trde sestavine.

Polnjenje olja poteka na polnilni liniji v stekleno embalažo z različno prostornino. Steklenice bučnega olja se nato odpravijo na svojo pot, od oljarne do trgovskih polic, kjer čakajo na svoje mesto v kuhinjah in jedilnicah.

Evropska zaščitena kakovost

Štajersko prekmursko bučno olje prepoznamo po evropski oznaki Zaščitena geografska označba (ZGO), ki zagotavlja njegovo avtentičnost in kakovost.

ZGO je evropski znak kakovosti, ki se podeljuje kmetijskim pridelkom in živilom z edinstvenimi lastnostmi, kakovostjo ali slovesom, ki so neposredno povezani z njihovim geografskim izvorom.

Ta označba zagotavlja, da je proizvodnja, predelava in priprava določenega izdelka geografsko omejena na določeno regijo, kar mu daje posebnost in avtentičnost. ZGO ne samo da varuje ime izdelka, ampak tudi zagotavlja potrošnikom pristnost in visoko kakovost, hkrati pa pomaga ohranjati tradicionalne proizvodne metode. To pomeni, da ko kupujete izdelek z oznako ZGO, dobite zagotovilo, da uživate v pristnem okusu in kakovosti, ki izhaja iz posebnih geografskih značilnosti in dediščine regije.

Kakovost in varnost sta na prvem mestu

Kakovost in varnost izdelkov sta ključni za zaupanje potrošnika, in uspeh podjetja.  V našem podjetju kakovost in varnost zagotavljamo z upoštevanjem ustrezne zakonodaje in standardov ter z izvajanjem stroge kontrole korakov celotnega procesa. Nadzorujemo surovine, proizvodnjo, skladiščenje in distribucijo izdelkov. Z rednim analiziranjem in preizkušanjem ugotavljamo skladnosti z zahtevanimi specifikacijami in zakonodajo, smernice za nenehne izboljšave pa nam ponuja obdelava povratnih informacij strank, ki izdelke uporabljajo.

Izdelek na katerega smo najbolj ponosni je zagotovo  Štajersko prekmursko bučno olje s katerim  smo prisotni na več kot 25 trgih po svetu, od Kanade, Avstralije, ZDA, Norveške, Islandije ter Bosne in Hercegovine. Že dvajset let aktivno nastopamo na največjih mednarodnih sejmih v Evropi, Aziji in Ameriki, s čimer nedvomno izpostavljamo pomen tega našega regijskega bisera.

Pristni okusi

Med ogledom so udeleženci spoznali celoten proces pridelave Štajersko prekmurskega bučnega olja, od bučnih semen do končnega produkta. Po ogledu sodobnih tehnologij, ki se uporabljajo v kombinaciji s tradicionalnimi postopki je sledila še kulinarična pogostitev kjer je bilo Štajersko prekmursko bučno olje glavna sestavina vseh jedi.