Cvrenje je eden od najstarejših načinov pripravljanja hrane. V zadnjem času se izmenjujeta priljubljenost in nepriljubljenost cvrenja. Zdravju škodljivi vplivi cvrenja so danes manjši kot nekoč, predvsem zaradi sodobnejše opreme in izdelave primernejših maščob za cvrenje, odpornih na visoke temperature.
7 nasvetov za varno cvrenje
- Živila cvremo pri temperaturi, ki je višja od 170℃, vendar nižja od 190℃, ker se pri tej temperaturi lahko posamezne maščobe začno dimiti (živalske maščobe se lahko dimijo tudi pri nižjih temperaturah). Temperatura cvrenja je pomembna, ker se pri višjih temperaturah na površini živila izoblikuje tanek film, ki preprečuje pretirano vpijanje maščobe v živilo.
- Za cvrenje moramo uporabljati zadosti veliko količino maščobe, da živila v njej plavajo in da nam pri vnosu živil v maščobo temperatura pretirano ne pade.
- Cvremo v globokih cvrtnikih ali uporabimo veliko, široko in stabilno kozico.
- V vroče olje nikoli ne polagamo mokrih živil, kajti vlaga lahko povzroči penjenje olja. Mokra živila pred cvrenjem osušimo s kuhinjski papirjem.
- V istem olju lahko cvremo večkrat, le po vsakem cvrenju moramo pravilno poskrbeti za olje, ga prečistiti in ohladiti. Hranimo ga pri temperaturi 0℃.
Olje za ponovno cvrenje lahko shranimo le za kratek čas, pri ponovni uporabi pa ga ne smemo segrevati dlje, kot je potrebno.
- Pri vsakem novem cvrtju je treba že uporabljenemu olju na začetku dodati 15 do 20% svežega olja ali maščobe, saj s tem vsaj delno preprečimo hitrejše kvarjenje olja.
- Cvrtnik ali posodo po uporabi temeljito očistimo z vročo vodo in detergentom.
Zdravju škodljive vplive cvrenja lahko precej omilimo, če izberemo primerno olje. Pri izbiri olja moramo upoštevati sledeče značilnosti:
- visoka vsebnost enkrat (mono) nenasičenih maščobnih kislin (>75 %),
- nizka vsebnost nasičenih in večkrat (poli) nenasičenih maščobnih kislin (<15 %),
- zelo nizek delež linolenske kisline (<1 %),
- brez vsebnosti transmaščobnih kislin,
- visoka vsebnost naravnih antioksidantov in tokoferolov (še posebej gama
tokoferola).
V našem prodajnem programu imamo na voljo kar nekaj olj, primernih za cvrenje, ki imajo nevtralen vonj in okus ter visoko oksidacijsko in termično stabilnost.
CEKIN Frivita je sestavljena iz 50 % jedilno rafiniranega arašidovega olja in 50 % jedilno rafiniranega repičnega olja. Pri temperaturi cvrenja ne ustvarja pene. Ocvrte jedi ohranijo hrustljavost, sočnost in okus.
CEKIN Profi Plus olje za cvrtje je sestavljeno iz 80 % jedilno rafiniranega sončničnega olja, 20 % jedilno rafiniranega repično olje in dodatkom antioksidanta. Priporočena temperatura segrevanja je do 180 °C. Lahko se uporabi za večkratno cvrtje (največ 8 krat zapored).
ZVEZDA olje za cvrtje je 100 % jedilno rafinirano sončnično olje z dodatkom antioksidanta.
Pri cvrenju na površini hrane oblikuje tanek sloj, ki omejuje vpijanje maščobe. Je zelo obstojno, zato
ga lahko uporabimo večkrat.
ZVEZDA arašidovo olje je 100 % jedilno rafinirano arašidovo olje. Zaradi svoje sestave dobro prenaša visoke temperature, zato je odlično za cvrtje, pečenje in praženje.
Prenesite si e-knjižico z nasveti za varno cvrenje.